Occupational risk assessment

We offer you an Occupational Risk Assessment for all positions in your company and development of full documentation in this field. In accordance with Article 226 of the Labour Code, the employer shall assess and document the occupational risks associated with the carried out work, and takes up the necessary preventive measures in order to reduce the risk It shall inform the employees about occupational risks associated with the carried out work and the rules of protection against threats.

In other words, the occupational risk is the likelihood of unwanted work-related events causing losses. Particular attention should be paid to the likelihood of adverse health effects on the employees due to the occupational threats in the work environment.

The occupational risk assessment may be carried out using the simplest methods, but always in a documented way. The most important things to do:

 • identify the threats occurring in all positions (position groups) in the company,
 • determine whether the risks are significant,
 • determine whether the prevention of risks is carried out by appropriate remedies so as to make the risk as low as possible.

 

Mature men meeting on construction site
Portrait of engineer businesswoman at construction site. Female architect with blueprint.

MASIL OUTSOURCING carries out the risk assessment in FIVE steps:

 • We review the positions and then identify the threats.
 • We identify who and to what extent is exposed to the threats.
 • We estimate the risk and assess the effectiveness of protections.
 • We note our observations.
 • We take decisions on the risk reduction.

At the Customer’s request, we also carry out the occupational risk assessment using the RISK – SCORE method.

We remind that one should periodically repeat the risk assessment in the workplace having regard to changes in the carried out work, the introduction of new technology.

Ryzyko zawodowe ocena – dlaczego warto nam zaufać?

Kwestia zidentyfikowania zagrożeń w miejscu pracy jest na tyle ważną sprawą, że warto przekazać ją specjalistom. Tylko wykwalifikowany podmiot zna wszystkie najważniejsze procedury i jest w stanie fachowo zweryfikować ryzyko w miejscu pracy. Bez prawidłowego zrealizowania tego obowiązku pracodawca nie będzie w stanie wywiązać się z obowiązków ujętych m.in. w art. 237 Kodeksy Pracy. Zgodnie z jego treścią konieczne jest konsultowanie z pracownikami lub ich przedstawicielami działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Należy więc poinformować zatrudnione osoby o tym, jakie ryzyko wiąże się z wykonywaniem określonych zadań.

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy Wrocław

Z naszą pomocą bez trudu wywiążą się Państwo z obowiązków, o których mówią przepisy. Prawo nie określa, kto powinien zająć się realizacją takiego zadania jak określenie ryzyka zawodowego. Co to oznacza w praktyce?

W niewielkich firmach ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy bywa przeprowadzana przez pracodawcę. Taka osoba musi znać się na rodzaju wykonywanych obowiązków, a także mieć wiedzę na temat wykorzystywanych narzędzi. Nawet w takich sytuacjach najpewniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak zaufanie zewnętrznym ekspertom.

Ocena ryzyka zawodowego we Wrocławiu – bezbłędna identyfikacja ewentualnych problemów

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, z kim podejmuje współpracę w tym zakresie. Nasze:

 1. doświadczenie
 2. dokładność
 3. znajomość standardów bezpieczeństwa
 4.  znajomość aktualnych przepisów

decydują o tym, że przeprowadzona przez nas ocena ryzyka BHP jest w pełni profesjonalna i kompleksowa. Zawsze rozpoczynamy pracę od zebrania dokładnych informacji na temat firmy. Następnie ustalamy zagrożenia i szacujemy ryzyko w zgodzie z obowiązującymi normami.

Z przyjemnością przybliżymy, jak dokładnie wygląda ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy w naszym wykonaniu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu klientów z Wrocławia i nie tylko.

Contractor and engineer discussing project at construction site

MASIL OUTSOURCING

Are you interested in our offer?

Don’t delay and discover how our solutions can support your business. We are here to answer all your questions and tailor the offer to your individual needs.